580 LECIE MIEJSCOWŚCI NIENADOWA

Ocalmy od zapomnienia.

   Dobiegła końca realizacja projektu „Ocalmy od zapomnienia” przez Stowarzyszenie Szkoła Marzeń. Osią projektu była przypadająca w 2021 r. 580 rocznica istnienia miejscowości Nienadowa a tematem przewodnim projektu było zachowanie pamięci o osobach, wydarzeniach, tradycji, przepisach kulinarnych, charakterystycznych dla tej miejscowości. Realizując ten projekt podjęliśmy próbę ocalenia przed zapomnieniem fragmentu świata, naszej małej Ojczyzny.
    W miesiącu styczniu odbyły się ostatnie warsztaty historyczne, rękodzieła ludowego i ostatnie spotkanie integracyjne. Młodzież wspólnie z opiekunami na zakończenie przygotowała wystawę fotograficzną na której zaprezentowano stare fotografie zebrane przez uczestników oraz zdjęcia ukazujące przeprowadzone w ramach projektu działania.Najaktywniejszym uczetnikom wręczono nagrody.
   Na ostatnim spotkaniu integracyjnym młodzież wypowiedziała się na temat tego projektu.
Prezentujemy kilka z tych wypowiedzi:
Jakub
Udział w projekcie dał mi nieznaną dotąd wiedzę na temat miejsca w którym mieszkam. Poznałem historię mojej rodzinnej miejscowości, miałem okazję spotkać wielu ciekawych ludzi, którzy opowiadali o tym jak wyglądało ich życie w Nienadowej przed wielu laty i jacy wybitni ludzie związani są z tą miejscowością. Szczególnie w pamięci utkwiło mi z panem , który opowiadał o swoim pobycie na Sybirze. A dzięki wycieczce do Skansenu w Sanoku poznałem życie ludzi na Podkarpaciu sprzed wielu lat.
Dawid
Udział w projekcie był dla mnie okazją do wspólnego spędzenia czasu w gronie kolegów i koleżanek. Podczas tych spotkań było zawsze wesoło i była kolejna okazja do rozmów, wspominania i planowania. Szczególnie miło wspominam nasze spotkanie integracyjne, które odbyło się przed świętami Bożego Narodzenia. Na pewno zapamiętam również spotkania z niezwykłymi ludźmi żyjącymi w Nienadowej, którzy opowiadali ciekawie, często wzruszające historie. Jestem zadowolony z wycieczki do Sanoka i udziału w warsztatach garncarskich prowadzonych przez mistrzów w tej dziedzinie. Z pewnością naczynia, które wykonałem sam będą pamiątką na wiele lat.
Paulina
Dzięki udziałowi w projekcie spotkałam ciekawych ludzi mieszkających w naszej miejscowości, miło spędziłam czas z koleżankami i kolegami poprzez to poznaliśmy się lepiej. Wielkim przeżyciem dla mnie były spotkania organizacyjne, które mieliśmy za zadanie zorganizować sami. Zrobić zakupy na ognisko integracyjne, zorganizować wyjście do pizzerii, zamówić potrawy na spotkanie integracyjne przed świętami Bożego Narodzenia. Odkryłam w sobie nowe umiejętności ,zdolności podczas warsztatów garncarskich i rękodzieła ludowego . Uczestnicząc w projekcie poznałam historię mojej miejscowości i ludzi, którzy historię mojej miejscowości i ludzi, którzy tworzyli tę historię. Dziękuję!!!!
Martyna
Udział w projekcie pozwolił mi uczestniczyć w działaniach, które w normalnych okolicznościach nie miałyby miejsca. Spotkałam wielu interesujących ludzi z jeszcze bardziej ciekawymi historiami do podzielenia się. Odwiedziłam wiele pięknych miejsc, które poszerzyły granice mojej wyobraźni, jak i wiedzy. Nauczyłam się wielu przydatnych umiejętności oraz zachowałam mnóstwo wspomnień, które zapamiętam na całe życie. Chciałam podziękować Stowarzyszeniu Szkoła Marzeń za najlepszy czas jaki mogłam spędzić jako uczestnik projektu.

   Informujemy, że realizacja tego projektu była możliwa dzięki dotacji otrzymanej przez Stowarzyszenie Szkoła Marzeń z programu „ Równać Szanse 2021” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundacji Civis Polonus.

Zobacz zdjęcia


Matematyczne opowiastki

W dniu 13 grudnia Stowarzyszenie Szkoła Marzeń zakończyło realizację projektu "Matematyczne opowiastki". W Zespole Szkół w Nienadowej odbyło się podsumowanie działań , których głównym celem było propagowanie matematyki i jej zastosowań w sytuacjach praktycznych wśród uczniów naszej szkoły i ich rodzin. Od września do grudnia przeprowadzone zostały warsztaty oraz konkursy dla uczniów poszczególnych klas. Uczniowie wykonywali ilustracje do zadań tekstowych, tworzyli sketchnotki, gry, opowiadania. W finale podjętych działań wykonano filmiki i fotografie pt. ”Matematyka się przyda w domu” z udziałem uczniów i ich domowników. Najciekawsze z nich zostały nagrodzone. Projekt sfinansowała mFundacja mBanku. Dziękujemy.


Prezentujemy filmy Wojciecha Skubisza oraz Aleksandry Pacławskiej z konkursu "Matematyka się przyda w domu"


Zobacz zdjęcia
Ocalmy od zapomnienia.

W dniu 02.12.2021r. odbyło się spotkanie z panią Beatą Czech, mieszkanką Nienadowej. Uczestnicy warsztatów historycznych otrzymali informacje o pracy, jako nauczycielka, w naszej miejscowości w latach 1881/1882 poetki Marii Bartosównej. Bardzo serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie!!!

Zobacz zdjęciaPlakat


Ocalmy od zapomnienia.

Za nami kolejne zajęcia w ramach warsztatów rekodzieła. W miesiącu listopadzie wykonywaliśmy m.in. kotyliony na uroczystości z okazji kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, kartki świąteczne oraz ozdoby z pernika na choinkę. Przedstawiamy fotorelację.

Zobacz zdjęcia


Ocalmy od zapomnienia.

Za nami wycieczka do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz kolejne spotkanie integracyjne.

Zobacz zdjęcia


Matematyczne opowiastki

W dniu 15 listopada w Zespole Szkół w Nienadowej odbyło się wręczenie nagród w kolejnym konkursie w ramach projektu „Matematyczne opowiastki”. Tym razem wyróżnione zostały uczennice klasy IV, V i VI, które opracowały matematyczne historyjki.
Gratulujemy!
Dziękujemy mFundacji mBanku za współfinansowanie projektu.

Zobacz zdjęciaOcalmy od zapomnienia.

W dniu 18.11.2021r. na warsztatach historycznych gościliśmy p. Joannę Lupas, działaczkę społeczną z miejscowości Nienadowa. Uczestnicy projektu otrzymali informacje o działalności pani Lupas w Kole Gospodyń Wiejskich z Nienadowej oraz o tradycji i potrawach regionalnych z tej miejscowości. Bardzo serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie!!!

Zobacz zdjęcia


Ocalmy od zapomnienia.

W dniu 04.11.2021r. na warsztatach historycznych , po raz drugi, gościliśmy p. Antoniego Blecharczyka. Tym razem przedstawił nam informacje o Nienadowej z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Bardzo serdecznie dziękujemy!!!

Zobacz zdjęcia


Ocalmy od zapomnienia.

W miesiącu październiku odbyły się kolejne warsztaty historyczne. Uczestnicy projektu spotkali się z panią Janiną Spławińską, Antonim Blecharczykiem oraz opracowywali zebrany materiał do publikacji na stronę internetową. 21 października wzięli udział w warsztatach garncarskich. Młodzież poznawała tajniki pracy na kole garncarskim i wykonywania figurek z gliny. Rozpoczęły się również warsztaty rękodzieła ludowego prowadzone przez panią Agnieszkę Chruścicką.

Zobacz zdjęcia


Ognisko

Ocalmy od zapomnienia.

Za nami kolejne warsztaty historyczne i spotkanie integracyjne uczestników projektu. W dniu 07.10.2021r. Na warsztatach historycznych odbyło się spotkanie z Panią Ewą Bembenek, która zaprezentowała kronikę OSP Nienadowa , oraz przedstawiła aktualne informacje o działalności OSP. Po zakończonych warsztatach historycznych kolejna trzyosobowa grupa uczestników wybrała się na zakupy artykułów spożywczych na ognisko. W czasie jak Paulina Cempura, Kamila Klimczyk i Oliwia Pich dokonywały zakupy, koledzy przygotowywali ognisko. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Foto relacja z realizacji projektu oraz opisy działań znajdują się na stronie internetowej prowadzonej w ramach projektu

Zobacz zdjęcia


Ocalmy od zapomnienia.

Na zaproszenie uczestników projektu na nasze warsztaty historyczne przybyła Pani Maria Sztur- sołtys miejscowości Nienadowa. Przed spotkaniem zostały przygotowane pytania do gościa przez Justynę Goleniowską, Kamilę Klimczyk i Paulinę Cempura. Pani sołtys przekazała nam informacje na temat naszej miejscowości. Materiał z przeprowadzonego wywiadu został opublikowany w zakładce "Wspomnienia". Zapraszamy do przeczytania.Informujemy , że warsztaty są prowadzone pod opieką Pani mgr Beaty Czech.
Po zakończonym spotkaniu planowaliśmy wspólne wyjście do pizerri w Dubiecku w ramach spotkania integracyjnego. Niestety ze względu na padający deszcz, nasze koleżanki : Iwona Czajkowska, Aleksandra Wojdyło i Oliwia Pich pojechały z koordynatorem projektu do baru "Dobros Obiados" i zamówiły pizzę , które zostały przywiezione sali w Zespole Szkół w Nienadowej, gdzie odbywają się nasze spotkania. Pizza była pyszna!!!!

Zobacz zdjęcia


Ocalmy od zapomnienia.

Stowarzyszenie Szkoła Marzeń z Nienadowej realizuje projekt "Ocalmy od zapomnienia w ramach Programu Rónać Szanse - Małe Granty. Dzięki otrzymanym środkom finansowym są dofinansowane zajęcia historyczne i rękodzieła ludowego. W projekcie bierze udział młodzież w wieku 13- 14 lat, która pozna historię naszej małej ojczyzny, miejscowości Nienadowa. Miejscowośc ta w bieżącym roku obchodzi 580 rocznicę powstania.

Zobacz zdjęcia


Matematyczne opowiastki

Stowarzyszenie Szkoła Marzeń z Nienadowej realizuje projekt finansowany ze środków Fundacji mBanku. W zajęciach realizowanych w ramach projektu biorą udział uczniowie Zespołu Szkół w Nienadowej.
Strona internetowa o Nienadowej

Dobiegają końca prace nad stroną internetową o miejscowości Nienadowa. Na stronie planujemy publikować informacje o aktualnej sytuacji w tej miejscowości oraz wspomnienia i fotografie przedstawiające wydarzenia z dawnych lat.
W 2021 roku obchodzimy 580 rocznicę utworzenia miejscowości Nienadowa

12:00:00
+7
°
C
H: +
L: -1°
Nienadowa
Czwartek, 25 Marzec
Prognoza 7-dniowa
Pt So Nie Pn Wt Śr
+11° +13° + + + +19°
+ + + + + +
Napisz do nas Statystyki
strzałka do góry