Stowarzyszenie

Przyjaciół

Miejscowości Nienadowa

Stowarzyszenie Przyjaciół Miejscowości Nienadowa  37-750 DUBIECKO, Nienadowa 389,  e-mail: spmnienadowa@wp.pl
Rys historyczny parafii Nienadowa Dolna      Zamiar zbudowania kościoła w Nienadowej Dolnej powstał przed 1930 rokiem. Za zgodą Kurii Biskupiej w Przemyślu i parafii w Dubiecku, do której miejscowość należała, powstał Komitet Budowy, który zbierał ofiary od mieszkańców na budowę. W 1930 roku wykonano projekt kościoła przez inżyniera architekta Mariana Nikodemowicza ze Lwowa.

      Działkę pod budowę kościoła ufundowali hrabiowie Mycielscy w centrum Nienadowej, zamieniając te grunty na ziemie ze swojego majątku na Hałaszkach. W 1931 roku wykonano fundamenty.W dalszym ciągu zbierano ofiary i gromadzono materiał na kościół. Po wybuchu II wojny światowej budowa kościoła utkwiła w martwym punkcie na długie lata. Dopiero rok 1984 zapisał się jako przełomowy. Spontanicznie powstał nowy Komitet Budowy na czele którego stanął Adam Sztur-Nienadowa 386. To jemu udało się poderwać mieszakńców i zaszczepić w nich nadzieję, że tutaj może stanąć kościół. Otrzymano zgodę Kurii Biskupiej i proboszcza z Dubiecka ks. Henryka Rykały na kontynuowanie budowy.

      W 1988r. wykonano ekspertyzę techniczną dotyczącą stanu technicznego fundamentów pod przyszły kościół i dokonano aktualizacji projektu konstrukcji budynku kościoła. Ekspertyzę techniczną fundamentów i aktualizację projektu wykonał dr inż. Józef Bogacz zamieszkały w Rzeszowie- ul. Budowlanych 19a. W tymże samym roku rozpoczęto budowę murów. Prace prowadzono przeważnie społecznie. Kierownikiem budowy był Franciszek Szymański- Nienadowa 461. W1989r. biskup Stefan Moskwa- sufragan z Przemyśla poświęcił i wmurował kamień węgielny w nowo powstającej świątyni.

       Dnia 31.07.1998 r. Arcybiskup Józef Michalik Metropolita Przemyski dokonał poświęcenia tegoż kościoła w Nienadowej Dolnej, jako kościoła filialnego parafii Dubiecko nadając mu tytuł „Matki Bożej Nieustającej Pomocy”.

       Dnia 10.08.1998 r. Arcybiskup Józef Michalik Metropolita Przemyski wydał Dekret erygowania nowej parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nienadowej Dolnej- dekanat Dubiecko. Pierwszym proboszczem nowopowstałej parafii został z dniem 10.08.1998r. ks. Franciszek Partyka. Uroczystego wprowadzenia proboszcza do kościoła parafialnego i odebrania wyznania wiary dokonał 16.08. 1998r. ks. Ryszard Panek z Dubiecka. Ksiądz proboszcz Franciszek Partyka nie mając plebanii zamieszkał tymczasowo w domu prywatnym- Nienadowa 78 należącym do Ryszarda Chruścickiego, zamieszkałego z rodziną na Śląsku. Rozpoczęto organizować parafię i przystąpiono fo budowy plebanii. Prace posuwały się bardzo szybko. 30.09.2000r. ks. proboszcz zamieszkał już w nowej plebanii. Dnia 26.10.2000r. na zakończenie Misji parafialnych ks. bp Stefan Moskwa poświęcił uroczyście budynek nowej plebanii.

       Parafia liczy około 1200 wiernych. Jest bardzo prężna. Istnieje wiele grup parafialnych. Ciągle organizowane są różne wydarzenia. To wszystko przyczynia się do rozwoju parafii i miejscowości.

                               

autor : ks. Franciszek Partyka